Jak dobrać moc?
Moc chłodnicza klimatyzatora nie powinna być za mała, bo wtedy urządzenie nie spełni oczekiwań i nie będzie chłodzić powietrza do żądanej przez nas temperatury. Jeżeli moc będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu urządzenia, a jego możliwości nie będą wykorzystane. W klimatyzatorze o zbyt dużej mocy chłodniczej często też włącza się i wyłącza sprężarka, co obniża jej trwałość.
Ponieważ klimatyzator dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym będzie zamontowany, będzie on spełniał nasze oczekiwania. Gorzej jest z klimatyzatorami przenośnymi – nie ma możliwości dopasowania ich mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia, bo z założenia są one urządzeniami mobilnymi.
Jeżeli kupimy klimatyzator o dużej mocy chłodniczej, który będzie w stanie ochłodzić większe pomieszczenie, będzie on nadmiernie chłodził mały pokoik, a ponadto będzie duży i ciężki. Z kolei klimatyzator o zbyt małej mocy chłodniczej zupełnie się nie sprawdzi w większych pomieszczeniach.

Moc klimatyzatora dobieramy dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda orientacyjna

Polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2, a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m2. Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie.  Więc najlepiej zdać się na fachowość i doświadczenie specjalistów którzy w przypadku naszej firmy zrobią to nieodpłatnie. Dojadą na umówione miejsce, doradzą pomogą wybrać optymalne rozwiązanie odpowiadające uwarunkowaniom technicznym danego miejsca i wymogom klienta.

Co ma wpływ na moc klimatyzatora ?

Na wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia:

długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczby szyb w oknach , rodzaj  zamontowanych żaluzji – czy są wewnętrzne, czy zewnętrzne, folie odbijające światło zamontowane na oknach (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła), izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem, usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora szczególnie LCD i Plasmowych które generują dużo ciepła), liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu, oraz to czy w nim odpoczywają, czy wykonują jakąś pracę. Większej mocy klimatyzatora będziemy potrzebować np. w domowej siłowni, a mniejszej – w sypialni.
Jakie są plusy posiadania klimatyzacji ?

Klimatyzator można zamontować w domu już wybudowanym i wykończonym bez konieczności przerabiania istniejących instalacji (wentylacyjnej czy grzewczej) i niszczenia wykończonych ścian i podłóg.

Bardzo łatwo nim sterować, by ochładzać każde pomieszczenie do żądanej (innej) temperatury. W prostych systemach klimatyzacji centralnej, w której ochłodzone powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń systemem kanałów, takiej możliwości nie ma.

Klimatyzatory nie są ze sobą połączone, dzięki czemu nie trzeba prowadzić do poszczególnych pomieszczeń przewodów (kanałów) klimatyzacyjnych, które zajmują dużo miejsca i powinny być montowane na etapie budowy domu.

Moc chłodniczą każdego klimatyzatora dobiera się osobno do każdego pomieszczenia. Dzięki temu maleją wydatki na chłodzenie – bo nie ma przecież sensu chłodzenie całego domu, gdy przebywa w nim jedna osoba. Do dobrego samopoczucia wystarczy jej klimatyzacja w jednym-dwóch pomieszczeniach. Nie trzeba też chłodzić całego domu w nocy – wystarczy włączyć klimatyzator w sypialni, w której ktoś śpi.

Jakie są minusy posiadania klimatyzacji ?

Hałaśliwa praca jest największą wadą klimatyzatorów, zwłaszcza dla osób, którym taki jednostajny szum przeszkadza. Chociaż w klimatyzatorach typu split wszystkie głośne elementy montuje się na zewnątrz, jednak i tak słychać pracę urządzenia, bo w jednostce wewnętrznej jest hałasujący wentylator. Zbudowanie dobrze wyciszonego klimatyzatora wymaga zastosowania drogich rozwiązań technologicznych, dlatego za takie urządzenie trzeba zapłacić więcej.

Poszukując cichszego urządzenia, warto sprawdzić w danych technicznych, jaki jest poziom hałasu w odległości jednego metra od klimatyzatora: jeżeli niższy niż 35 dBA, nie powinien nam przeszkadzać (jest to hałas porównywalny z cichą rozmową). Godny polecenia będzie klimatyzator, w którym poziom hałasu nie przekracza 30 dBA.

Funkcje i możliwości
Większość klimatyzatorów  ma w wyposażeniu pilota, którym można zaprogramować tryb pracy urządzenia. Zazwyczaj jest to programowanie w cyklu 24-godzinnym, a w niektórych, droższych urządzeniach – w cyklu tygodniowym. Dzięki temu możemy ustawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu, określić godziny, w których klimatyzator ma chłodzić w trybie pracy nocnej (to znaczy na najcichszym biegu) i czas, kiedy ma chłodzić najintensywniej. Możemy też zaprogramować temperaturę, w jakiej urządzenie ma się uruchamiać i w jakiej wyłączać, a także określić godziny jego pracy, bo oczywiście nie ma sensu, żeby pracowało i zużywało energię wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.

Dzięki funkcji auto-restart po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włącza. Wygodna też jest funkcja szybkiego chłodzenia, umożliwiająca w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Możemy sterować kierunkiem wypływu powietrza z kratek wylotowych – w zależności od typu i ceny urządzenia mamy możliwość ustawienia od 3 do 5 różnych kątów nadmuchu lub możemy regulować to płynnie.

Ważne

Klimatyzatory nie pobierają świeżego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają jedynie chłodzenie pomieszczenia. Wymuszając ruch powietrza, powodują wznoszenie się kurzu, dlatego warto kupić klimatyzator wyposażony w odpowiedni filtr który usuwa duży kurz, sierść i pleśń.

klimatyzacja,klimatyzatory, klimatyzator, montaż klimatyzatora, montaż klimatyzacji, serwis klimatyzatora, serwis klimatyzacji eklimatyzacja.pl cieplobezdymu.pl